TR| EN
Online Randevu

MUAYENE

MUAYENE

MUAYENE 

Hastanemize gelen her köpek en az 20 dakika sürecek olan detaylı bir muayene işlemine tabii tutulur. Geliş sebebine göre resepsiyonda oluşturulan formda tüm muayene sonuçları kayıt altına alınır. Basit görünse de detaylı bir fizik muayene birçok hastalığın erken tanısında önemli bilgiler edinmemizi sağlar. Köpekler konusunda uzman doktorlarımız, fiziksel muayeneyi anemnez, inspeksiyon, palpasyon, oskültasyon ve olfaksiyon olmak üzere 5 temel yöntemi kullanarak yaparlar.

-Anemnez: Doktorlarımızın köpeğinize teşhis koyma amacı ile sizinle yapacağı soru cevap şeklinde geçen görüşmenin bütünüdür. Hasta sahibi ile yapılan anemnez, konuşamayan derdini anlatamayan köpeklerimizin hastalıklarında teşhise giden yolda en önemli adımdır. Burada sizlerin gözlemleri ve doktorunuzun sorularına vereceğiniz doğru cevaplar çok değerlidir. Birçok hastalık iyi yapılan fizik muayene ve anemnez ile başka tetkiklere gerek kalmaksızın teşhis edilebilir.

– İnspeksiyon: Gözle yaptığımız muayenedir. Bu yöntem ile köpeğinizin dış görünümü, tüy yapısı, vücudunu tutuşu, etrafa ilgisi, mukozalarının rengi, gözünün feri (parlaklığı) ve daha bir çok etmen gözlemlenir.

– Palpasyon: İyi bir klinisyen veteriner hekim ellerini gözleri gibi kullanır. Palpasyon köpeğinizin vücudunun elle muayene edilmesidir. Köpek gibi küçük canlıların bazı hastalıklarının teşhisinde tecrübeli bir doktorun elleri ile yapacağı muayene birçok tanı yönteminden daha kıymetlidir. Bizim kısaca “EL MR” dediğimiz bu yöntem ile karın boşluğundaki organların muayeneleri başarı ile yapılmaktadır.

-Oskültasyon: Kalp, akciğer ve bağırsakların steteskop ile dinlenmesidir. Bu yöntem sayesinde adı geçen organların muayenesi yapıldığı gibi normal ve anormal sesler de ayırt ederiz.

-Olfaksiyon: Koklama ile yaptığımız muayene yöntemidir. Uzman doktorunuz sadece koklayarak köpeğinizin ağız, kulak ve böbrek hastalıklarının tanısına gidebilir.