TR| EN
Online Randevu

Dr. S.Tarkan ÖZÇETİN

Dr. S.Tarkan ÖZÇETİN

1968 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı.

1986 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdi.

1989 yılında fakülte tarihinde ilk kez Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve

1991 yılında ise Dalgıçlık Kulüplerinin kurulmasına ön ayak oldu

1992 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Çubuklu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığında Kurbağa Adam eğitimi aldı. Aynı yıl GSGM’den Cankurtaran brövesi aldı.

1992 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl sırası ile Yenikent Jokey Kulübü, Sampi ve Ankara Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlık Dairesinde çalıştı.

1993 yılında Ayrancı Veteriner adı ile ilk muayenehanesi Ankara Güvenlik Caddesinde açtı.

1994 yılında A.Ü. Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünde doktora öğrenimine başladı. Konusunda Dünya’da ve Türkiye’de ilk ve tek olan “Ankara Kedilerinde (Felis Catus Angorensis) Dış Yapı ve Tüy Özellikleri, Büyüme ve Gelişme ve Üreme üzerine Araştırmalar” adlı doktora tezi TÜBİTAK (Ankara) tarafından desteklendi.

1996 yılında muayenehanesi poliklinik özelliği kazanarak Ayrancı Veteriner Kliniği oldu.

2000 yılında askerlik hizmetinin tamamlanmasını takiben Ankara’nın 2. Türkiye’nin 3. hayvan hastanesi Vet Hospital Hayvan Hastanesini kurdu.

2001 yılında TÜBİTAK destekli projesi II. Ulusal Küçük Hayvan Hekimliği Kongresinde sunuldu.

2006 yılında Ankara Üniversitesinde “Evcil Kedilerde Davranış” adlı semineri verdi.

2007 yılında çalışmalarının tamamlanması ile Doktor ünvanı almaya hak kazandı.

2008 yılında Türkiye’nin ilk ve tek kedi hastanesi Cat Hospital’i kurdu.

2008 yılında Türkiye’nin ilk kedi derneği “Ankara Kedisi Derneği” nin kurucu başkanı oldu.

2008 yılından beri yayın hayatında olan Türkiye’nin ilk Kedi ve Kültür dergisi “Kedici” nin kurucusu, Gn.Yayın Yönetmeni ve yazarıdır.

2010 yılında Türkiye’de ilk kez kurulan Golden Retriever Derneğinin kurucu başkanı, Labrador Retriever Derneğinin kurucu üyesidir.

2015 yılından beri Türkiye’nin belgesel kanalı İZ TV’de, Türkiye’nin ilk ve tek hayvan hastanesi belgesi “Kedici” nin yapımcılığını yürütmektedir.

2016 yılında Türkiye’nin ilk Kedi Veteriner Hekimliği Derneği, kısa adı KEDVET olan Gönüllü Kediciler ve Kedici Veteriner Hekimler Derneğini kurdu. Dernek aynı yıl Dünya’nın en büyük ve saygın Kedi Veteriner Hekimliği Birliği olan International Society of Feline Medicine (ISFM) üye ve Türkiye temsilcisi oldu.

Ayrıca bugüne değin ulusal ve uluslararası birçok dergi, gazete, radyo ve TV kanallarında kedileri konu alan makale, haber, röportaj, belgesel ve söyleşileri yayınlanmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Özçetin’in Cüneyt, İdo ve Umut isimli üç kedisi vardır. İngilizce bilmektedir.